جمعه 4 مهر 1399  
اخبار برگزیده
معاون تربیت و آموزش سازمان عقیدتی سیاسی ارتش مطرح کرد: برگزاری آموزش قرآنی ویژه ماه رمضان برای تمام کارکنان/ سازمان عقیدتی سیاسی ارتش از متولیان گسترش فرهنگ قرآن است

معاون تربیت و آموزش سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با تاکید بر این که برنامه‌های آموزش قرآن در ماه مبارک رمضان برای عموم کارکنان پایور و وظیفه ارتش برگزار می شود گفت: سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی از متولیان بزرگ و تاثیر گذار در بسط و گسترش فرهنگ قرآنی در سطح کشور است

به گزارش روابط عمومی ارتش، حجت‌الاسلام و المسلمین فراهانی، معاون تربیت و آموزش سازمان عقیدتی سیاسی ارتش گفت: سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی از متولیان بزرگ و تاثیر گذار در بسط و گسترش فرهنگ قرآنی در سطح کشور است و آموزش‌های قرآنی را به شیوه‌های گوناگون در سطح ارتش اجرا می‌کند.

وی با اشاره به برنامه‌های قرآنی معاونت تربیت و آموزش سازمان عقیدتی سیاسی ارتش در ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: کلاس‌های قرآن در سطوح روخوانی و روانخوانی قرآن کریم و ترجمه، مفاهیم و تفسیر قرآن کریم در سطح ارتش در حال اجرا است.

حجت الاسلام فراهانی ادامه داد: آموزش قرآنی ویژه ماه مبارک رمضان همه روزه به مدت یکساعت در طول این ماه مبارک برای کلیه کارکنان پایور و وظیفه در سطح ارتش برگزار می‌شود.

معاون تربیت و آموزش سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با اشاره به همکاری رادیو معارف و سازمان عقیدتی سیاسی ارتش در برگزاری مسابقه پیامکی گفت: همه روزه در ماه مبارک رمضان، مسابقه پیامکی در دو نوبت از شبکه رادیویی معارف اجرا می‌شود. سوالات این مسابقه از متن تفسیر قرآن کریم و توسط رئیس و جانشین سازمان عقیدتی سیاسی ارتش استخراج شدند.

وی ادامه داد: سوالات سه گزینه‌ای به تناسب هر روز ماه مبارک از همان جزء قرآن کریم طرح می‌شود و شنوندگان با ارسال پاسخ صحیح به شماره پیامک 30008382 تا پایان روز (ساعت 24) در مسابقه شرکت می کنند. هر روز به قید قرعه به هشت نفر از برندگان (پنج نفر از کارکنان ارتش و خانواده‌های آنان و سه نفر از عموم مخاطبان رادیو معارف) جوایز یک میلیون ریالی اهداء می‌شود.

معاون تربیت و آموزش سازمان عقیدتی سیاسی ارتش همچنین با اشاره به طرح آموزش قرآن «30 سال خدمت، یادگیری 30 جزء قرآن کریم»، یادآور شد: در این روش که قرآن کریم به صورت جزء به جزء آموزش داده می شود، در طول یک سال، کارکنان با ترجمه و مفاهیم یک جزء قرآن آشنا می‌شوند. با اجرای این شیوه آموزشی، کارکنان ارتش بعد از 30 سال خدمت، با ترجمه و مفاهیم مصحف شریف آشنا خواهند شد.

حجت الاسلام فراهانی اضافه کرد: این آموزش‌ها روز‌های سه‌شنبه به مدت یک ساعت برای تمامی کارکنان پایور در قالب طرح تداوم و برای کارکنان وظیفه در قالب آموزش‌های حین خدمت با برگزاری حدود 6000 کلاس در سطح ارتش اجرا می‌شود.

وی به انتخاب نفرات برتر قرآنی ارتش و حضور در جشنواره نور مبین اشاره کرد و گفت: از سال 97 و در راستای هدفمند کردن آموزش‌ها و همچنین کیفی‌سازی کلاس‌ها و افزایش انگیزه در فراگیران، مراسم اختتامیه آموزش‌های قرآن سالیانه در برنامه‌های فرهنگی پیش‌بینی و مصوب شده است. فراگیران پس از انجام آموزش‌های قرآنی در آزمون نهایی که در اسفند ماه برگزار می‌شود، شرکت می‌نمایند و نفرات برتر آزمون در جشنواره نور مبین مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

حجت الاسلام فراهانی همچنین به طرح قرآنی تنویر پرداخت و گفت: طرح تنویر جزء برنامه‌های مصوب پنج ساله معاونت تربیت و آموزش سازمان عقیدتی و سیاسی ارتش و ناظر بر آموزش غیر حضوری مفاهیم قرآن کریم به کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران و خانواده‌های شریف است.

گفتنی است؛ محتوای آموزشی در نظر گرفته شده شامل کتب جیبی تفسیر سوره‌های مبارکه حجرات، یوسف، فرقان، لقمان و اسراء است که طی یک برنامه پنج ساله از سال 1396 الی 1400 آموزش داده می‌شود.

معاون تربیت و آموزش سازمان عقیدتی سیاسی ارتش خاطرنشان کرد: قرآن و طرح‌های قرآنی تقریبا متن‌محور هستند و فراگیران ضمن هدایت و تربیت زیر نظر استادان و مربیان ذی‌صلاح، الزاما باید قرآن کریم را نیز در اختیار داشته باشند. در حقیقت متن آموزشی جزء جدایی‌ناپذیر برنامه‌های آموزشی قرآن است که متاسفانه در این خصوص با کمبود کتاب قرآن مواجه هستیم.

وی ادامه داد: در سال های اخیر روش جزء به جزء با استفاده از کتابچه‌های  ترجمه و مفاهیم قرآن کریم که به صورت جزئی چاپ شده بودند، اجرا شد که مشکلات هر ساله‌ی تهیه این کتابچه از قبیل تالیف، ویرایش و  چاپ متن و هماهنگی‌های لازم برای پرداخت هزینه و توزیع بین یکان‌ها و .... موجب اتخاذ تصمیم دیگری از سوی این معاونت مبنی بر استفاده از کتاب قرآن کامل استاد محمودیان شد که از مزایای  آموزش بر مبنای قرآن کامل، احاطه متنی استاد و فراگیر بر تمام مصحف شریف است.

گفتنی است؛ در سال 97 و در راستای طرح جزء به جزء، 10 هزار جلد قرآن کامل استاد محمودیان خریداری و در سطح ارتش توزیع شده است.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر