جمعه 4 مهر 1399  
اخبار برگزیده
سبک زندگی قرآنی ویژه کارکنان و خانواده ها فراخوان سومین همایش قرآنی تنویر
                                                 بسم الله الرحمن الرحیم
((قَالَ النَّبِيُّ صلی الله علیه واله:
 «نَوِّرُوا بُيُوتَكُمْ بِتِلَاوة الْقُرْآن» خانه هایتان را با تلاوت قرآن نورانی کنید.‏))
 
پیشگفتار؛
    قرآن، کتاب هدايت همه انسانها در همه زمانهاست. پهنه زمين و گستره زمان، حوزه نورافشاني خورشيد تابان قرآن کريم است. نور هدايت قرآن تا آنجا که مرز بشريت است مي‌تابد. «وَ ما هِيَ إِلاَّ ذِكْرى‏ لِلْبَشَر» «وَ ما هُوَ إِلاَّ ذِكْرٌ لِلْعالَمين‏» و اختصاصي به عصري خاص يا اقليمي  مخصوص و يا نژادي ويژه ندارد.
خداوند در تبيين قلمرو رسالت پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله مي‌فرمايد: «وَ ما أَرْسَلْناكَ إِلاَّ كَافَّةً لِلنَّاسِ بَشيراً وَ نَذيراً» پس، رسالت آن حضرت «جهانشمول» و «ابدي» و کتاب او «جهاني» و «جاودانه» و قوم او نيز همه افراد بشرند. «تَبارَكَ الَّذي نَزَّلَ الْفُرْقانَ عَلى‏ عَبْدِهِ لِيَكُونَ لِلْعالَمينَ نَذيراً»
کتابي که براي هدايت همگان فرود آمده و داراي رهنمود جهان‌شمول است، بايد از دو ويژگي برخوردار باشد:
1- به زباني جهاني سخن بگويد تا همگان از معارف آن بهره‌مند باشند.
2- محتوايش براي همگان مفيد و سودمند بوده و هيچ‌کس از آن بي‌نياز نباشد.
در فهم معارف قرآن کريم، بهره‌مندي از فرهنگي خاص شرط نيست، بلکه يگانه زباني که عاملِ هماهنگي جهان گسترده بشري است، زبان «فطرت» مي‌باشد که خداي فطرت آفرين، آن را در وجود همه انسانها قرار داده است. ايمان ه قرآن، اصلی‌ترين بخش انديشه و باور ديني هر مسلمان بوده و تجلي اين ايمان، در گرو انس با قرآن است.نخستين مرحله انس با قرآن، استماع و گوش دادن آن است که موجب نزول لطف و رحمت الهي می‌شود «وَ إِذا قُرِئَ الْقُرْآنُ َاسْتَمِعُوا لَهُ وَ أَنْصِتُوا لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ»تلاوت قرآن که نوعي ذکر زباني است گام دومي می‌باشد که برخي از آيات قرآن به آن اشاره آن اشاره دارد «وَ رَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتيلا»
انسان در مسير کمال بايد پا را از اين فراتر نهاده و در پله‌هاي بعدي گام نهد که گام سوم، درک معاني و مفاهيم قرآن است. با اين گام، انسان مؤمن، قادر خواهد بود با بسياري از دستورالعمل‌ها و نکات اخلاقي و عبادي قرآن آشنا گردد.
گام چهارم، تفسير قرآن است که شناخت جامع و منسجم مفاهيم و پيامهاي قرآن در گرو آن مي‌باشد.
گام پنجم، تدبّر در قرآن است. تدبّر يعني عبور از سطوح اوليه و مفاهيم ظاهري آيات و ورود انديشمندانه به لايه‌هاي ژرف براي کشف حقايق پنهاني «كِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَيْكَ مُبارَكٌ لِيَدَّبَّرُوا آياتِهِ وَ لِيَتَذَكَّرَ أُولُوا الْأَلْباب‏»
آخرين و بالاترين گام در اين مسير، عمل و زندگي کردن با قرآن است که هدف نهايي از نزول قرآن مي‌باشد. روزي که بشريت در مسير قرآن قرار گرفته و پله‌هاي ترقي را يکي پس از ديگري طي کرده و به پله نهايي برسد.
آنچه در اين مجموعه گرد آمده، تفسیر سوره احزاب (تألیف حجت الاسلام قرائتی) می‌باشد که در خدمت      خانواده های محترم کارکنان ارتش جمهوري اسلامي ايران قرار مي‌گيرد تا آغازي باشد برای عمل به قرآن و تشکیل سبک زندگی قرآنی. انشاءالله.
پروردگارا! ما را با قرآن زنده بدار، با قرآن بميران و با قرآن محشور کن و لحظه اى بین ما وقرآن جدایی مینداز.
                                                                          
                                                                                معاونت تربیت و آموزش              
سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران
                                                                                                                 سال 1398                     
                       
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر